Důležitým prvkem adaptačního soustředění je změna prostředí, pomocí které lze dosáhnout odlišného prožívání a chování žáků.
Jedním z hlavních cílů adaptačního pobytu je stmelení třídního kolektivu, k čemuž vedou aktivity, ve kterých je nutné plnit zadané úkoly pomocí vzájemné spolupráce.
Program je tedy poskládán z her na rozvoj komunikace, spolupráce a vzájemné důvěry. Tým preventivních pracovníků využívá metody zážitkové pedagogiky, při nichž žáci procházejí řadou aktivit zaměřených na kooperaci ve skupině, zdravé sebeprosazování a efektivní komunikaci. Žáci společně prožívají úspěch. Následná reflexe průběhu aktivit vede k prohloubení vztahů mezi žáky, zlepšení jejich vzájemné komunikace a zvýšení stability třídního kolektivu. Ve všech činnostech je také aktivně zapojen třídní učitel. Významným prvkem při adaptačním pobytu je také volný čas mimo stanovený program, ve kterém mají žáci možnost popovídat si ještě dříve, než usednou do školních lavic.
V tomto školním roce během prvních čtrnácti dní v září proběhly postupně 3 třídenní adaptační pobyty ve sportovní hale ve Skalné. Chápeme, že finanční možnosti rodin jsou omezené, a proto jsme v rámci dotačního programu na podporu základních a středních škol v oblasti prevence rizikových typů chování požádali Karlovarský kraj o poskytnutí dotace. Ta nám byla schválena, takže náklady rodin na tak opravdu důležitou preventivní akci byly vskutku minimální a zapojit se tedy mohli všichni žáci. Velice děkujeme Karlovarskému kraji - Odboru školství, mládeže a tělovýchovy - za poskytnutí této dotace, žákům, učitelům a všem, kteří se na přípravě celé akce podíleli přejeme dobré přátelské a kamarádské vztahy.